Wieczysta dzierżawa na własność

Użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielolokalowymi ma zostać zniesione. Z mocy ustawy mieszkańcy bloków stojących na ziemi nienależącej do nich zostaną jej właścicielami. Jednak za przekształcenie gruntu będą musieli zapłacić.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych. Z mocy prawa zostaną one uwłaszczone na gruncie, na którym stoi dom.

Tym samym zniknie konieczność wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. A wiążą się z tym niemałe kwoty. W przypadku działek oddanych na cele mieszkaniowe opłata wynosi 1 proc. wartości gruntu i może być aktualizowana co trzy lata.

Według odchodzących przepisów, aby wystąpić o przekształcenie we własność, potrzebna jest zgoda mieszkańców posiadających ponad połowę udziałów w nieruchomości. A jej uzyskanie nie jest wcale proste. Szczególnie w przypadku nowych wspólnot, w których udział deweloperski jest znaczny. Podobny problem dotyczy wspólnot wielobudynkowych. Ponadto obecnie przekształcenie zablokować może sprzeciw jednego mieszkańca, a wówczas sprawa trafia do sądu.

Resortowa inicjatywa ma tę ścieżkę radykalnie skrócić. Zakłada się przekształcenie z mocy ustawy wszystkich udziałów w prawie użytkowania wieczystego w udziały w prawie własności gruntu. Pod warunkiem jednak, że nieruchomość została zbudowana i oddana na cele mieszkaniowe.

To, czy i ile za przekształcenie trzeba będzie zapłacić, nie zostało jeszcze przesądzone. Już jednak pojawiają się wątpliwości, dlaczego ustawodawca decyduje się pomóc jednej grupie (mieszkańcom budynków wielorodzinnych), a innym nie. Nie wiadomo, czy ta propozycja nie będzie godzić w ustawę zasadniczą i zasadę równości wobec prawa. Ponadto opłata za wieczystą dzierżawę jest ważnym dochodem gminy, która w ten sposób może utracić znaczne kwoty. Obecnie najbardziej prawdopodobne jest, że przekształcenie to będzie odpłatne a płatność ta będzie rozłożona na 10 lat w postaci dotychczas wnoszonych opłat jak za wieczyste użytkowanie.

Rzeczoznawca Majątkowy - Warszawa
Telefon: +48 602 281 281; 22 662 43 68
RZECZOZNAWCA MAJĄTKOWY
nr uprawnień: 6889
mgr inż. Katarzyna Kaczorowska
ul. Przemysława II nr 34
02-496 Warszawa
tel. 602 281 281; 22 662 43 68
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
DANE FIRMY
ALTER Paweł Wójcik
ul. Przemysława II nr 34
02-496 Warszawa
tel. 22 662 43 68
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 522 102 33 21

© 2018 rzeczoznawca-majatkowy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wdrożenie: Trzepizur.pl | Administracja: BlueCoyote