Czym jest ekspertyza

Operat szacunkowy jest dokumentem o ściśle określonych paramerach, wykonany według ścisłych wytycznych, w którym rzeczoznawca bardzo precyzyjnie dowodzi, że wartość (rynkowa, odtworzeniowa, katastralna) konkretnej nieruchomości jest taka, a nie inna. Sporządzenie operatu jest obligatoryjne, jeśli obowiązek określenia wartości (rynkowej, odtworzeniowej, katastralnej) nieruchomości wynika z przepisów prawa. Natomiast osoba fizyczna lub prawna, która prywatnie sprzedaje lub kupuje nieruchomość, nie musi zamawiać operatu.

Na temat wartości nieruchomości rzeczoznawca może się wypowiadać także w opracowaniach i ekspertyzach, jeśli dotyczą one m.in. doradztwa w zakresie rynku nieruchomości, efektywności inwestowania, określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora, oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali czy bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości (art. 174 ust. 3a ugn).

W ogromnym skrócie - operat szacunkowy to dokument, który może być przedstawiany w sądzie, urzędzie etc. Ekspertyza to opinia, nie mająca mocy prawnej, przygotowana przez profesjonalistę na użytek osoby zwracającej się o nią.

Zatem jeżeli w określonym przypadku nie ma konieczności posługiwania się operatem szacunkowym, na przykład właściciel lokalu lub jego potencjalny nabywca chce się zorientować w rzeczywistej wartości rynkowej, taniej będzie, jeżeli zwróci się do rzeczoznawcy majątkowego o przygotowanie ekspertyzy lub opinii.

 

 

Rzeczoznawca Majątkowy - Warszawa
Telefon: +48 602 281 281; 22 662 43 68
RZECZOZNAWCA MAJĄTKOWY
nr uprawnień: 6889
mgr inż. Katarzyna Kaczorowska
ul. Przemysława II nr 34
02-496 Warszawa
tel. 602 281 281; 22 662 43 68
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
DANE FIRMY
ALTER Paweł Wójcik
ul. Przemysława II nr 34
02-496 Warszawa
tel. 22 662 43 68
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 522 102 33 21

© 2018 rzeczoznawca-majatkowy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wdrożenie: Trzepizur.pl | Administracja: BlueCoyote